Журнал Insurance TOP підвів підсумки та назвав лідерів страхового ринку України за 1 півріччя 2022 року

Журнал Insurance TOP підвів підсумки та назвав лідерів страхового ринку України за 1 півріччя 2022 року

Журнал Insurance TOP презентував підсумки страхового ринку України за січень-червень 2022 року. У свіжому номері опубліковано дані найбільших українських компаній ризикового страхування та страхування життя у розрізі видів страхування та регіонів України за 1 півріччя 2022 року.

Протягом останніх трьох місяців страховий ринок демонструє відновлення показників діяльності у порівнянні із першим шоковим місяцем війни, поступово налагоджуючи операційні та управлінські процеси, скорочуючи просідання показників.

Премії та виплати

В середньому обсяги страхового ринку non-life скоротилися на 25% у порівнянні із 40-50% у перші місяці військової агресії, при цьому падіння обсягів страхових виплат залишається співмірним (-26%).

За даними НБУ, загальні підписані премії у І півріччі 2022 року у порівнянні з І півріччям 2021 року скоротилися майже на третину (-28%) і склали 17,8 млрд. грн. – при цьому скорочення обсягів у більшій мірі мало місце у сегменті non-life (-29%), обсяги страхових премій зі страхування життя скоротилися удвічі менше (-15%).

Загалом у першому півріччі 2022 року в Україні 44% (7,6 млрд грн) страхових премій становило автострахування («автоцивілка», «Зелена картка», КАСКО). Цікаво, що за зменшення обсягів наданих послуг частка цих видів страхування в портфелі навіть збільшилася. У першому півріччі 2021 року вона становила 36% (8,9 млрд грн). Особові види страхування (ДМС, страхування від нещасних випадків, страхування життя) склали 31%.

У структурі страхового портфеля найбільше скоротились обсяги страхування майнових та вогневих ризиків (-60%), фінансових ризиків (-64%) та КАСКО (-30%).

Обсяги сплачених страхових виплат/відшкодувань у І півріччі цього року також співмірно впали у сегменті non-life (-32%). Також, на зменшення обсягів страхових відшкодувань вплинуло зниження частоти заявлених випадків з ОСЦПВ, КАСКО. Рівень виплат склав 34% та не змінився.

Драйвери зростання ринку

Динаміка показників за останні 4 квартали свідчать про те, що найбільший спад обсягів діяльності припав на кінець І кварталу 2022 року. У ІІ кварталі падіння продовжилось, але воно було менш стрімким – страховики змогли організувати та налагодити роботу в умовах воєнного стану.

Підтримка обсягів страхової діяльності забезпечується переважно за рахунок автотранспортного страхування: «Зелена картка», ОСЦПВ, КАСКО та медичного страхування (корпоративний сегмент).

Драйверами підтримки страхового бізнесу non-life стали «Зелена картка» (+76%), ОСЦПВ (-13%), страхування від нещасних випадків (-16%). Надходження страхових премій зі страхування життя скоротилося на 16%.
Якщо станом на 1 липня 2021 року у структурі страхового портфеля зелена картка становила 900 млн грн, то на 1 липня 2022 року – 1,5 млрд грн.

Прибутки страховиків

Загалом у першому півріччі ризикові страховики показали високу прибутковість. Значну роль у цьому відіграло помітне скорочення витрат (крім операційних). Страховики життя за результатами кварталу отримали значний прибуток.

У періоді, що досліджувався, у страховиків не відбулося аномального відтоку грошових коштів, страхові компанії не тільки не втрачають, а нарощують ліквідність (+49%).

Страхування життя

Протягом останніх трьох місяців ринок страхування життя також демонструє відновлення показників діяльності. Обсяги ринку страхування життя також відновлюються: як у страхових преміях (-21% у порівнянні із початком війни (-57%), так і у страхових виплатах, де має місце вихід на обсяги аналогічного періоду попереднього року (-52% та – 65% проти +6% та +10% у страхових виплатах та виплатах викупних сум відповідно).

Під час дії військового стану компанії зі страхування життя накопичують ліквідність, одночасно інвестуючи у військові облігації.

Обсяг активів страховиків та резервів

Загальний обсяг активів страховиків порівняно з початком року (до військово агресії) майже не змінився (+2,2%) і становив 65,7 млрд грн. При цьому, за вказаний період кількість страховиків скоротилася – з 155 (01.01.2022) до 142 (01.07.2022).

Страховий ринок продемонстрував помірний приріст прийнятних активів (+2,2%) а у компаній, що звітують – зросли дещо більше (+3,2%).

Не зменшився ні розмір прийнятних активів, ні обсяг сформованих страхових резервів. Протягом дії воєнного стану страховики те тільки не зменшили, але й наростили обсяги ліквідних активів – з 14,9 млрд грн до 17,2 млрд грн.

Військова агресія проти України майже не вплинула на структуру прийнятних активів страховиків: частка ОВДП зросла з 27,9% до 31,1%; частки коштів, розміщених на депозитних та поточних рахунках у банках залишилась сталою; частка прийнятної дебіторської заборгованості на зросла (7,1-7,7%).

Частка найбільш ліквідних та безпечних прийнятних активів (кошти в банках, ОВДП, кошти в МТСБУ) з початку року істотно не змінилась (65% станом на 01.01.2022; 66,1% – станом на 01.07.2022).

З урахуванням проведення на території України бойових дій вартість та наявність на балансах страховиків нерухомого майна (9%) потребуватиме, як тільки це стане можливо, інвентаризації та оцінки вартості.

Обсяг сформованих страхових резервів у І півріччі 2022 залишився сталим (36,6 млрд.грн.). Традиційно, приріст страхових резервів мав місце у сегменті life, а також зростанням резервів збитків страховиків non-life за рахунок великих збитків, які у переважній частці були перестраховані, та збільшення термінів врегулювання заявлених збитків, при цьому резерви незароблених премій зменшились з огляду на істотне скорочення обсягів наданих послуг у сегменті non-life.

Протягом дії воєнного стану страховики те тільки не зменшили, але і наростили обсяги ліквідних активів – з 14,9 млрд. грн. до 17,2 млрд.грн (+15%). Приріст відбувся переважно за рахунок збільшення обсягів коштів, розміщених у банках іноземних банківських груп з 5,1 млрд.грн. до 7,7 млрд.грн. (+51%).

Перестрахування

Операції вихідного перестрахування у першій половині 2022 року впали вдвічі (-51%) з 4,7 млрд.грн. до 2,3 млрд.грн – у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, при цьому перестрахування всередині країни скоротилось вчетверо – з 1,9 млрд.грн. до 0,5 млрд.грн.

Частка вихідного перестрахування у загальних страхових преміях скоротилась з 19% до 13% у порівнянні результатів перших шести місяців 2021 та 2022 років.

Після виходу з ринку у ІІ півріччі 2022 року страховиків, що спеціалізувалися на операціях перестрахування, значно знизилися як загальні обсяги операцій вихідного перестрахування всередині країни, змінилося співвідношення між операціями вихідного перестрахування у резидентів та нерезидентів на користь останніх: з 60%/40% (І півріччя 2021 року) до 85%/15% (І півріччя 2022 року).

Водночас міжнародні страховики значно збільшили права вимоги до перестраховиків. Тож формування резервів не мало негативного впливу на прибутковість ринку.

Джерело: forinsurer.com

Поділитися цією публікацією