Огляд страхового ринку України за 1 півріччя 2024 року: премії зросли до 24,2 млрд грн

Огляд страхового ринку України за 1 півріччя 2024 року: премії зросли до 24,2 млрд грн

Страховий ринок України в 2024 році демонструє стабільне зростання за основними показниками діяльності. Форіншурер проаналізував дані НБУ та пропонує аналіз показників страхового ринку України за перше півріччя 2023-2024 років.

На ринку відбулось скорочення кількості зареєстрованих страхових компаній. Якщо в 2023 році було зареєстровано 115 компаній, то в 1 півріччі 2024 їх кількість зменшилася до 90 (звітність подало 82СК), що свідчить про консолідацію ринку та посилення регуляторних вимог. Водночас, кількість компаній зі страхування життя залишилася незмінною — 12.

Кількість компаній, які надали звітність, також скоротилася з 113 до 82, що може сигналізувати про вихід менших гравців або тих, хто не встиг адаптуватися до нових умов ринку.

У 2024 році було виключено 8 компаній з Державного реєстру, що більше порівняно з 7 компаніями у 2023 році. Це додатково підтверджує загальний тренд до зменшення кількості гравців на українському ринку.

Валові та чисті страхові премії

У 1 півріччі 2024 року валові страхові премії зросли до 24 210 млн грн порівняно з 21 355 млн грн у 2023 році, що свідчить про збільшення попиту на страхові продукти. Зокрема, зростання було зафіксовано в преміях, отриманих від фізичних осіб та підприємств. Премії за класами страхування, іншими ніж життя, становили 21 572 тис грн, що також більше порівняно з попереднім роком.

Частки страхових премій, що повертаються страхувальникам, становлять 566.8 млн грн. Основна частина цих коштів припадає на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (279.3 млн грн), що вказує на випадки перегляду умов або розірвання договорів.

Загальні зароблені премії склали 20.37 млрд грн, з яких чисті премії — 18.19 млрд грн. Це демонструє високу ефективність діяльності страховиків та зростання частки ринку.

Валові премії зї страхування життя за 1П 2024 склали 2,63 млрд грн. Одноразові премії за класами страхування життя склали 221.5 млн грн. Цей показник не є основним драйвером ринку, а періодичні премії у 459.9 млн грн відображають стабільну частину доходів у цьому секторі. Премії за раніше укладеними договорами страхування життя (1.94 млрд грн) показують тенденцію до довготривалих угод, що зберігають стабільність портфеля.

Чисті страхові премії у 2024 році становили 21 857 тис. грн, що вище за показник 2023 року (20 895 тис. грн). Це відображає зростання доходів від страхування після вирахування частки перестрахування.

Класи замість видів страхування

Із 1 січня 2024 року запроваджено оновлений розподіл страхування за 23 класами, що відображають однорідні страхові ризики. У регуляторних цілях компанії тепер надають інформацію в розрізі 25 ліній бізнесу, що охоплюють страхові продукти ризикового страхування та страхування життя. У ІІ кварталі страхові премії зросли за лініями бізнесу, що охоплюють транспортне страхування (КАСКО, ОСЦПВ, “Зелена картка”), а за особистим страхуванням (життя та здоров’я) дещо скоротилися.

Ці страхові продукти залишаються ключовими на ринку: за результатами ІІ кварталу за ними отримано 84% премій та здійснено 93% усіх виплат. За іншими лініями бізнесу протягом ІІ кварталу премії переважно скорочувалися, збільшилися лише премії зі страхування вантажів і багажу (+11% кв/кв), відповідальності (+1% кв/кв) та асистансу (+28% кв/кв).

Виплати за всіма страховими продуктами в ІІ кварталі, крім страхування фінансових ризиків, багажу та вантажів і асистансу, зростали.

Ці дані свідчать про високу активність у сегментах страхування транспортних засобів (КАСКО, ОСЦПВ) та медичного страхування, а також значний попит на накопичувальне страхування життя.

Страхові виплати

Валові страхові виплати також зросли до 9 959 млн грн у 1П 2024, що є значним збільшенням порівняно з 7 818 млн грн у 2023 році. Виплати за класами страхування іншими, ніж життя, склали 9 314 тис грн, що також вище порівняно з 2023 роком. Сукупний рівень виплат за останні чотири квартали становив 40%, у ІІ кварталі – 44%.

Чисті страхові виплати також зросли з 7 744 млн грн у 1П 2023 до 9 089 млн грн в 1П 2024 року, що підтверджує загальний тренд до зростання страхових випадків та виплат клієнтам.

Перестрахування

У 1П 2024 обсяг перестрахових премій, переданих у перестрахування, склав 2 354 тис. грн, що дещо нижче порівняно з 2 437 млн грн у 2023 році. Проте, сума, компенсована перестраховиками, зросла до 869 млн грн порівняно з 80 млн грн у 2023 році. Це свідчить про активізацію механізмів перестрахування та зниження фінансового навантаження на страхові компанії.

Кількість укладених договорів

Кількість укладених договорів страхування за цей період досягла 16 177 тис., причому більшість (15 620 тис.) договорів стосувалася страхування за класами, що не включають страхування життя. Укладання договорів зі страхування життя виявилося значно менш активним, де кількість договорів склала 557 тис.

На кінець періоду загальна кількість діючих договорів страхування сягала 20 895 тис., де 18 820 тис. договорів припадало на страхування за класами, іншими ніж страхування життя, і лише 2 075 тис. на страхування життя.
За договорами прямого страхування за класами, що не включають страхування життя, на кінець періоду застраховано 8 893 тис. осіб, а за договорами страхування життя — 2 030 тис. осіб.

Технічні резерви також зазнали значних змін: у 2024 році вони склали 32 086 млн грн, із яких 20 142 млн грн за класами страхування іншими, ніж страхування життя, та 11 941 млн грн – страхування життя. У 2023 році технічні резерви були вищими й становили 42 482 млн грн , що свідчить про зменшення через вихід з ринку гравців.

Через впровадження МСФЗ 17 “Страхові контракти” страховики з 2023 року розраховують технічні резерви у фінансовій звітності за новими підходами. Водночас для пруденційних цілей технічні резерви рахуються відповідно до вимог регулятора, оновлення яких набули чинності з 1 січня 2024 року.

Оновлення регуляторних вимог суттєво вплинуло на переоцінку страховиками обсягу резерву премій та помірно – обсягів резерву збитків. У липні сукупно резерви збитків ризикових страховиків знизилися на 1% порівняно з показниками кінця 2023 року, оціненими за старими підходами. Однак у ІІ кварталі цей показник зріс на 3% кв/кв. Проте з огляду на швидші темпи зростання премій та виплат з початку року коефіцієнти їх покриття резервами збитків далі знижувалися до “довоєнного” рівня.

Прийнятні активи для розрахунку регулятивного капіталу в 1П 2024 становили 56 740 млн грн , що нижче порівняно з активами, визначеними статтею 31 Закону України “Про страхування” в 2023 році (54 579 млн грн).

Обсяг сплачених статутних капіталів також зменшився з 6 298 млн грн до 5 698 млн грн у 1П 2024 року. Це може бути наслідком консолідації ринку.

Технічний результат склав 1 млрд грн, що говорить про прибуткову діяльність у страховій сфері, доповнену інвестиційними доходами у 2.26 млрд грн, що показує стабільні доходи від інвестиційної діяльності.

Інші зобов’язання, крім технічних резервів та субординованого боргу, що враховується в регулятивному капіталі, становили 5 391 млн грн

Загальні витрати на врегулювання збитків становили 733.5 млн грн. Основні витрати припадають на оплату праці персоналу та оплату послуг установ асістансу, що свідчить про надання значних послуг клієнтам для забезпечення врегулювання страхових випадків.

Витрати на ведення та обслуговування страхової діяльності склали 1.65 млрд грн, з яких значна частина припадає на оплату праці. Це свідчить про високі операційні витрати страховиків.

Загальні тенденції та перспектики страхового ринку України

Загалом, ринок страхування України в першому півріччі 2024 року демонструє стабілізацію після попереднього періоду. Спостерігається зростання перестрахування, що свідчить про обережнішу стратегію управління ризиками.

Ринок показує зростання в обсягах перестрахування та виплат, попри загальне скорочення кількості компаній та укладених договорів. Тенденція до консолідації і зміщення акценту на перестрахування може продовжуватися, що свідчить про адаптацію галузі до складних умов та прагнення знизити ризики.

У липні страховики завершили процес адаптації своєї діяльності до нових регуляторних вимог. Більшість компаній успішно пройшли цей етап, проте деякі установи змушені були узгоджувати з НБУ плани щодо відновлення платоспроможності або фінансування. Страхові компанії, які не змогли подати відповідний план вчасно, ризикують втратити можливість продовжувати діяльність на ринку. Водночас ті, хто узгодив свої плани з регулятором, повинні неухильно їх дотримуватися для покращення своїх показників.

Основний ризик залишається для малих установ, які мають незначний вплив на ринок. Вихід з ринку компаній з низьким рівнем платоспроможності може підвищити стійкість галузі в довгостроковій перспективі.

У травні Верховна Рада прийняла новий закон щодо обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів (ОСЦПВ). Головними змінами стали підвищення максимальних виплат до рівня країн ЄС, впровадження “справедливої ціни” для кожного страхувальника, а також нова система прямого врегулювання. Закон набуде чинності з 1 січня 2025 року.

Також триває зміна підходів до складання та подання звітності. Від початку року учасники ринку небанківських фінансових послуг звітують за новими правилами. Зокрема, для фінансових компаній та ломбардів змінено періодичність подання окремих видів інформації. Починаючи зі січня 2025 року, установи подаватимуть дані про регуляторні баланси та позабалансові зобов’язання щомісяця, замість нинішньої щоквартальної звітності. | Форіншурер

Джерело: forinsurer.com

Поділитися цією публікацією