Рада НБУ з фінстабільності визначила системні ризики фінансового сектору України
Рада з фінансової стабільності на засіданні, що відбулося 27 березня 2025 року, обговорила системні ризики фінансового сектору. Незважаючи на зростання геополітичної невизначеності, економічна ситуація та стан фінансового сектору України залишаються контрольованими.
На початку року інфляція дещо пришвидшилася, проте інфляційний імпульс поступово слабшає. Збільшення облікової ставки Національним банком сприяє зниженню темпів інфляції.
Згідно з прогнозом на січень 2025 року, очікується прискорення економічного зростання до 3,6% цього року та до приблизно 4% у наступні роки.
Ризики для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишаються значними через продовження повномасштабних бойових дій. Зовнішньоекономічні ризики також зросли внаслідок посилення геополітичної поляризації та фрагментації світової торгівлі. Разом із цим можливі позитивні сценарії, що включають швидке завершення бойових дій, масштабну відбудову інфраструктури та посилення фінансової підтримки з боку міжнародних партнерів.
Очікувані обсяги зовнішньої допомоги забезпечать фінансування бюджетних потреб і підтримання стійкості валютного ринку.
Фінансовий сектор України демонструє стабільність у припливі коштів до банків, які переважно покладаються на гривневе фондування. Ліквідність банківського сектору залишається на високому рівні та суттєво перевищує мінімальні нормативні вимоги.
Достатній рівень фондування забезпечує умови для активного кредитування усіма банківськими групами. У лютому річне зростання чистого портфеля бізнес-кредитів склало 26,5%, при цьому значення субсидійованих позик бізнесу поступово зменшується.
Портфель роздрібних кредитів також демонструє активне зростання, особливо у сегменті незабезпечених роздрібних кредитів, таких як карткові та кеш-кредити. Іпотечне кредитування розвивається виключно в межах державної програми єОселя, для подальшого розвитку якої пропонується оновлення умов.
Якість кредитного портфеля поступово поліпшується. Протягом року частка непрацюючих кредитів зменшилася на 6,3 відсоткових пункти та становить 30,5% на кінець січня.
Завдяки зростаючій конкуренції між банками за надійних позичальників процентні ставки поступово знижувалися протягом тривалого періоду, що забезпечило їх доступність.
У звіті зазначається, що банківський сектор України добре капіталізований, регулятивний капітал суттєво перевищує мінімальні нормативні вимоги. Національний банк планує оновити вимоги до капіталу після завершення поточної оцінки стійкості банків.
Одним із нових викликів для фінансової стабільності стало поширення віртуальних активів. Під час засідання Ради з фінансової стабільності обговорювалися підходи до регулювання цього ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку представила своє бачення розподілу повноважень між майбутніми регуляторами ринку. Члени Ради погодилися з необхідністю подальшого глибшого опрацювання питання регулювання з урахуванням моделі, яку спільно підготують Національний банк та НКЦПФР.