Страховий ринок України за 9 місяців 2024

Страховий ринок України за 9 місяців 2024

Страховий ринок України в 3 кварталі 2024 показав зростання активів та премій

Страховий ринок України за 9 місяців 2024 року, як і за ІІІ квартал, показав зростання усіх ключових показників – активів, страхових премій та виплат страховиків. Загальні валові страхові премії зросли на 12,3% з 34,2 млрд грн до 38,4 млрд грн, рівень виплат склав 41%.

Валові премії ризикового страхування зростали другий квартал поспіль та за 9 місяців 2024 року зросли з 30,6 млрд грн до 34,3 млрд грн, збільшення виплат тривало з початку 2023 року через інфляцію та девальвацію національної валюти, рівень виплат зріз з 36% до 41%.
Премії та виплати зі страхування життя також відновили зростання: премії лайфових страховиків зросли з 3,57 млрд грн до 4,06 млрд грн, рівень виплат у лайфі зріс з 22% до 24%.

Основні показники діяльності страховиків залишилися прийнятними, за підсумками січня–вересня сегмент був прибутковим. Попри вихід страховиків та фінансових компаній із ринку, обсяг активів сегмента збільшився.

Структура страхового ринку

У III кварталі 2024 року кількість страховиків та небанківських фінансових установ зменшувалася: з Реєстру виключили 15 страховиків та 40 фінансових компаній. Приблизно половина установ залишила ринок добровільно, відмовившись від ліцензій. У липні–вересні НБУ погодив звуження обсягу ліцензій 59 фінансовим компаніям та п’ятьом страховикам.

Кількість учасників страхового та небанківського фінансового ринку в жовтні зменшилася з 926 до 897. Кількість страховиків скоротилась до 75.

Кількість банків залишилася незмінною – 62. Із Державного реєстру фінансових установ за ініціативою заявника виключено 5 ризикових страховиків. Примусово виключено одного ризикового страховика. Водночас до Державного реєстру страхових та перестрахових брокерів включено одного страхового брокера.

У жовтні 5 страховикам анульовано всі ліцензії добровільно (на підставі поданих ними заяв). Тоді як примусово анульовані ліцензії одному страховику. Разом з тим Національний банк України погодив розширення обсягу ліцензій на вид діяльності з надання фінансових послуг двом страховикам. Водночас звуження обсягу ліцензії погоджено одному страховику.

Станом на 1 листопада на ринку небанківських фінансових послуг працювали 58 страховиків non-life (було 64), 11 life-страховиків (кількість не змінилася), один страховик зі спеціальним статусом, 43 страхових брокери (було 42).
Активи страхових компаній України

Загальні обсяги активів учасників небанківського фінансового ринку у III кварталі збільшилися на 5,7%. Зростання зафіксували в усіх сегментах, крім кредитних спілок.

Найбільше активи зросли у фінансових компаній – на 6,4%. Активи страховиків підвищилися на 3,7%. Однак активи кредитних спілок два квартали поспіль зменшувалися. Частка НБФУ, під наглядом НБУ, у фінансовому секторі підвищилася на 0,3% до 10,1%.

У III кварталі активи страховиків життя залишалися майже незмінними. Натомість активи ризикових страховиків зросли на 6% кв/кв, попри вихід із ринку 14 компаній. Премії ризикових страховиків зростали два квартали поспіль – на 12% кв/кв та 10% р/р. У страховиків життя премії відновили зростання після зниження у II кварталі – на 10% кв/кв та 9% р/р.

Виплати та премії збільшилися за основними класами

Обсяг валових страхових премій, переданих у перестрахування, зріс на 7% за квартал. Рівень виплат за продуктами транспортного страхування (КАСКО, ОСЦПВ, “Зелена картка”) за січень – вересень був на 3–4 в. п. вищим, ніж за аналогічний період минулого року.

У транспортному страхуванні найбільше зростання зафіксовано за "Зеленою карткою" (+13% кв/кв), продовжуючи минулі тренди. У класах особистого страхування найбільший приріст показали асистанс та туристичне страхування (+83% кв/кв).

Транспортне та особисте страхування формують понад 80% премій і 90% виплат на ринку. Серед інших продуктів найбільше зросли страхування фінансових ризиків (+25% кв/кв) та вантажів і багажу (+18% кв/кв).

Страхові виплати також збільшувалися, але з різною динамікою. У ризикових страховиків виплати зросли на 1% кв/кв, продовжуючи тенденцію з початку 2023 року. Темпи приросту помітно сповільнилися.

У страховиків життя виплати після падіння в I кварталі зростали два квартали поспіль – на 14% кв/кв. Рівень виплат на ринку незначно зріс – на 1%.

Джерело: forinsurer.com

Поділитися цією публікацією