Вартість, покриття, місце в стаціонарі. Чи вигідно купувати в Україні страховку від коронавірусу
Більшість страхових компаній пропонують страховки від Covid-19. Купити її можуть люди у віці до 60 років. Що покривають такі поліси і чи гарантують вони місце в стаціонарі?
Україну накрила третя хвиля захворюваності на коронавірус Covid-19. Більшість страхових компаній пропонують придбати поліс на випадок хвороби й отримати компенсацію на лікування. На перший погляд, вартість страховки невелика і становить 1−1,5 тис. грн за пів року. Але є нюанси. Купити поліс можуть тільки потенційні пацієнти у віці до 60 років. Для отримання компенсації потрібно зібрати значний пакет документів, що часто вкрай складно зробити в державній клініці. Страховка не гарантує місце не тільки в приватній, а й у державній лікарні. А в Києві і декількох регіонах країни ковідні стаціонари заповнені.
Що пропонують страхові компанії
Страхові компанії стали пропонувати поліси від коронавірусу Covid-19 ще минулої весни. «Їх тоді дуже активно розкуповували — люди боялися, але практично ніхто не звертався за компенсацією», — розповідає директор страхової компанії, який побажав залишитися неназваним. Підвищений попит за виплатами став спостерігатися восени минулого року, коли захворюваність різко зросла. Співрозмовник НВ Бізнес каже, що цей продукт став приносити збитки страховикам і вони посилили умови за виплатами.
Що зараз пропонують страхові компанії?
Як розповів НВ Бізнес генеральний директор асоціації Страховий бізнес В’ячеслав Черняховський, середні страхові тарифи на випадок захворювання на COVID-19 перебувають в межах 2% від страхової суми (максимальної суми, яку виплатять у разі настання страхового випадку). «Страхові суми в різних компаніях стартують від 10 000 грн і можуть доходити до 100 000 грн, а також можуть розділятися за ризиками амбулаторного лікування / лікування в стаціонарі і виплати на випадок смерті в пропорціях як 5%/50%/100%», — сказав він.
За його словами, в деяких страхових компаніях тариф залежить від віку клієнта: чим старша застрахована особа — тим вищий страховий платіж, оскільки ймовірність тяжкого перебігу COVID-19 з віком збільшується. «Для осіб, яким більш як 60 років, страховий платіж може бути вдвічі більший, ніж, скажімо, для 30-річного. Практично жодна компанія не страхує людей з хронічними захворюваннями. Також варто звернути увагу, що більшість компаній також не страхують медичних працівників або осіб, які працюють у медицині. Але є й окремі програми для медичних працівників», — пояснив Черняховський. Більшість все ж готова страхувати пацієнтів у віці від 1 року до 59 років.
У пресслужбі страхової групи ARX НВ Бізнес розповіли, що з початком пандемії COVID-19 в компанії запустили продукт страхування життя «Антивірус». «Це страхування на випадок госпіталізації з пневмонією будь-якого характеру (бактеріальна, атипова, вірусна, зокрема COVID-19) або передчасного відходу з життя з будь-якої причини», — розповіли в компанії.
Скористатися цим страховим продуктом можуть люди у віці від 1 до 59 років, які не хворіють на діабет і не мають злоякісних новоутворень. «Також можна вибрати страхову суму на розсуд клієнта. Компанія пропонує варіанти від 10 000 до 50 000 грн. Також можна самостійно вибрати термін дії договору: 3 місяці і 6 місяців. Договір почне діяти на 14 день після моменту укладення», — сказали в компанії.
Ринок добровільного медичного страхування у виплатах на лікування зростає щорічно приблизно на 20%, говорить директор з корпоративних продажів Добробуту Дмитро Гроссу. «Минулий рік став винятком з причини обмежень за плановим прийомом і страхування серед населення, ну і, звичайно, сам COVID-19 був у списку винятків у програмах покриття», — говорить експерт.
Допоможи собі сам
Отримати виплати за страховками від Covid-19 — не так просто. Наприклад, деякі компанії готові виплачувати компенсацію в тому випадку, якщо пацієнт надасть позитивний ПЛР-тест тільки в державній лабораторії. Тих, хто приймає результати приватних лабораторій, не так і багато.
«У пікові періоди захворюваності на COVID-19 ми дійсно спостерігали певне зростання попиту на ковідні тести з боку страхових компаній, які направляли до нас своїх клієнтів. Однак частка клієнтів, які звертаються за направленням від страхових компаній, в загальній структурі продажів Сінево незначна. Переважна більшість клієнтів — це люди, які свідомо вибрали саме Сінево як лабораторію для здачі аналізів і проходять дослідження власним коштом», — каже комерційний директор Сінево Микола Скавронський.
Виплати мають здійснюватися й у разі госпіталізації, для цього в лікарні потрібно провести не менше п’яти днів, розповідає директор страхової компанії, який побажав залишитися неназваним. «Але головна проблема — з компенсацією вартості препаратів. Страхова компанія готова їх оплатити тільки в тому разі, якщо лікар напише призначення на бланку і поставить свій підпис. У більшості ж випадків родичам пацієнтів надають список потрібних ліків на клаптику паперу», — розповідає він.
Але головне — жодна з компаній не гарантує хворому місце в державній або приватній клініці, які зараз переповнені. «Кількість запитів від страхових компаній для консультації своїх клієнтів не зросла. Зростає попит тільки на послуги КТ», — визнає директор з маркетингу мережі Оксфорд Медікал Тетяна Сидорова. Найбільші в Україні приватні стаціонари заповнені: в клініці Оберіг зараз формують списки потенційних охочих на госпіталізацію, в Добробуті місця поки є, але ситуація змінюється щодня. Держлікарні найчастіше приймають тільки важких пацієнтів, яким потрібен кисень.
Бронювати місце в клініці — дорого, каже директор однієї зі страхових компаній. Він каже, що реальна вартість перебування в приватному стаціонарі може доходити до $1 тис. на добу — такі витрати компанії нести відмовляються. «Працювати з державними лікарнями ще складніше, оскільки вони вимагають компенсацію готівкою, тоді як компанії готові перераховувати всі кошти за безготівковим розрахунком», — говорить співрозмовник НВ Бізнес. Компенсувати повноцінне лікування своїм співробітникам, зазвичай тільки топменеджерам, можуть лише одиничні корпоративні клієнти, для яких в разі необхідності страхові агенти самі шукають місця в лікарнях.